Ministarstvo finansija Vlade Republike Srbije saopštilo je da je u ovogodišnjem Izveštaju o fiskalnoj transparentnosti Stejt departmenta navedeno da je Srbija na spisku zemalja čija je transparentnost u vođenju i upravljanju javnim finansijama ocenjena pozitivno, odnosno prepoznaje se kao zemlja čiji građani znaju kako se troši javni novac.
Državni sekretarijat SAD-a svake godine od 2008. godine ocenjuje fiskalnu transparentnost zemalja širom sveta, a kao parametre za ocenu efikasnosti u javnom informisanju o finansijskim pitanjima zemlje uzimaju se dostupnost javnih budžetskih dokumenata, njihova sadržajnost i pouzdanost, objavljivanje podataka o javnom dugu, transparentnost procesa dodele ugovora i dozvola za eksploataciju prirodnih bogatstava.
Ministar finansija Siniša Mali ocenio je da je izveštaj rezultat svih do sada sprovedenih reformi u javnim finansijama.
To su odlične vesti i pokazuju nam da uspešno vođenje javnih finansija ne znači samo dobro upravljanje novcem građana, već taj proces mora biti i apsolutno transparentan jer građani moraju znati na šta se troši njihov novac i učestvovati u tome mehanizmima za to predviđenim, rekao je Mali.
Kako je navedeno u izveštaju, gotovo polovina posmatranih zemalja nije ispunila zahtevane kriterijume, odnosno 69 zemalja od ukupno 141 u ovim procesima je ocenjena kao nedovoljno transparentna.
Prema rečima ministra, ovo nije samo jedan u nizu finansijskih izveštaja bez daljih efekata, već su ovo i parametri na osnovu kojih investitori biraju u koje će zemlje ulagati.
Ovakvi izveštaju crtaju investicione mape kapitalu, a u 21. veku privući novac u svoju zemlju je najvažnija borba. Na dobrom smo putu i moramo održati visok nivo direktnih stranih investicija kako bismo što bezbolnije prebrodili godine koje stižu, istakao je Mali.
On je zaključio da su za Srbiju od izuzetne važnosti ovakve povratne informacije kojima se potvrđuje da u svetu ne ostaje neprimećen naš napor i istinska posvećenost reformama koje privodimo kraju, navodi se u saopštenju.